Ratlerek (pinczer miniaturowy)

Fot. Lozz and the Rocket Cat/CC/flickr.com

 To kolejne psy, obok Yorków traktowane jako maskotki ze względu na swe miniaturowe rozmiary. Bardzo towarzyskie, energiczne, nie znoszące samotności i rozstania ze swoim właścicielem. Ale trzeba uważać, gdyż potrafią narzucać swoją wolę, lepiej żeby pies znał swoje miejsce. Są to psy odważne, bystre, potrzebujące ruchu. Ich sierść nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji, jest krótka i gęsta.

Rottweiler

Fot. MandCo/CC/flickr.com

Pochodzą z miejscowości Rottweil w Szwabii, gdzie handlowano tymi psami, służącymi początkowo do ochrony. Są to psy czujne, pełne temperamentu, z instynktem obronnym, wymagają dużej dyscypliny podczas szkolenia. Przez to że mają skłonność do dominacji, mogą stać się niebezpieczne w przypadku złego wyszkolenia. Posiadanie rottweilera wymaga specjalnej zgody właściwego organu gminy, ponieważ zgodnie z ustawą z dnia 28.04.2003 rasa jest uważana za agresywną.

Fot. 333junction/CC/flickr.com

Rhodesian ridgeback

Fot. Garrettc/CC/flickr.com

Początkowo były to psy myśliwskie i gończe. Potrzebują dużo ruchu, są bardzo aktywne i odważne. Często próbują dominować, więc wymagają twardego i konsekwentnego szkolenia. Są to psy inteligentne, niezależne, często nieufne wobec obcych. Występują w ubarwieniu od jasno-pszenicznego do czerwono-pszenicznego. Charakterystyczna dla tej rasy jest pręga na grzbiecie, ale zdarzają się psy bez pręgi, co sprawia że są to psy nie przeznaczone na wystawy.

Fot. Edelman ~ p h o t o g r a p h y/CC/flickr.com

A.