Norfolk terier

Fot. comawe/CC/flickr.com

Rasa pochodzi z hrabstwa Norfolk w Wielkiej Brytanii, początkowo przeznaczone do walki z gryzoniami. Jest to rasa wyodrębniona z norwich terierów, co je różni? Załamane uszy, których norwich teriery nie posiadają. Są to psy małe, ale odważne, radosne i towarzyskie, bardzo przywiązują się do rodziny. Nie jest złośliwy, ale uparty. Występują w odcieniach koloru rudego, od czerwonego zabarwienia aż po czarne podpalane. Sierść psów wymaga specjalnej pielęgnacji – trymowania. Jest odporny na warunki atmosferyczne, najlepiej czuje się na spacerach, nieważne czy przy słonecznej pogodzie czy podczas padania deszczu lub śniegu.

Norwich terier

Fot. H. Gisin/CC/wikipedia.pl

Ta rasa także pochodzi z hrabstwa Norfolk w Wielkiej Brytanii, z niej wyodrębniła się rasa norfolk terier. Służyły do eliminowania małych szkodników. Jeśli chodzi o charakter są bardzo odważne, łagodne, wierne, mocno przywiązują się do członków rodziny. Są przyjazne także dla dzieci. Sierść wymaga trymowania, około 2 razy w tygodniu.

Fot. MNijland/CC/flickr.com

Norweski Buhund

Fot. Tundra Ice/CC/flickr.com

Psy służyły jako psy pasterskie, chroniły domy i stada owiec przed drapieżnikami. Rasa pochodzi z Norwegii. Psy są wszechstronne, służą pomocą policji oraz osobom z problemami ze słuchem. Bardzo przywiązują się do rodziny, są wierne i inteligentne. Są średniej wielkości, mają zadarty ogon i sterczące, spiczaste uszy.

Nowofundland (wodołaz)

Fot. sherrivokey/CC/flickr.com

Pochodzą z Kanady. Są to duże psy, bardzo przyjazne, delikatne i łagodne zwłaszcza dla dzieci, nie są agresywne. Często występują jako psy ratownicze, ze względu na swą pasję do pracy w wodzie, także jako psy pociągowe lub przewodnicy niewidomych, są zdolne dostosować się do każdych warunków. Są także silne, inteligentne i odważne. Występują w umaszczeniu czarnym, brązowym lub biało-czarnym. Sierść psów jest odporna na wilgoć, włos jest miękki i gęsty, wymaga częstego czesania. Psy ważą ok. 70 kg, suki ok. 55 kg. Żyją ok. 10 lat. Gdy już zdecydujemy się na tę rasę nie wolno nam go oddawać po roku, czy dwóch latach, gdyż psy tak bardzo przywiązują się do człowieka, że zrobimy mu tym dużą krzywdę.

Fot. Tracy Lee/CC/flickr.com

A.

Reklamy