Foksterier krótkowłosy

Fot. P-piter/CC/wikipedia.com

Rasa należy do sekcji terierów wysokonożnych. Występuje rzadziej niż foksterier szorstkowłosy. Psy pochodzą z Anglii, początkowo były używane do tępienia lisów, wypłaszały je z nor. Są to psy odważne, towarzyskie, silne i wytrzymałe. Cechują się również czujnością, zwinnością i ruchliwością. Najczęściej występują w kolorach biało-brązowym lub biało-czarnym, rzadziej spotykane są psy o jednolitym umaszczeniu w kolorze białym.

Foksterier szorstkowłosy

Fot. Vicki & Chuck Rogers/CC/flickr.com

Rasa ta powstała później niż foksterier krótkowłosy i nie była uznawana przez angielski klub hodowców foksterierów. Dopiero na początku XX wieku odmiana szorstkowłosa zaczęła zyskiwać popularność, uznano, że szorstkość włosów bardziej chroni psy przed zimnem. Są to psy myśliwskie, używane przeważnie do tropienia lisów. Cechują się ruchliwością, ciekawością, bystrością. Dominuje kolor biały w połączeniu z różnymi innymi kolorami. Sierść jest gęsta i twarda, wymaga trymowania.

Flat-coated retriever

Fot. ramson/CC/flickr.com

Rasa powstała w XIX wieku w Anglii ze skrzyżowania nowofundlanda, setera, labradora i collie. Są to psy, które bardzo przywiązują się do swego właściciela, są spokojne i łagodne w stosunku do dzieci. Nie lubią samotności, krzyku i przemocy, potrzebują spokojnego i zrównoważonego właściciela, który zapewni im dużo ruchu. Występują w kolorach czarnym i brązowym, sierść jest gęsta i gładka. Wśród tej rasy często występują choroby nowotworowe, trzeba starannie dobierać pożywienie i regularnie odwiedzać weterynarza.

Field spaniel

Fot. Pleple2000/CC/wikipedia.com

Rasa powstała w XIX wieku w Anglii. Są podobne do cocker spaniela, ale bardziej od niego masywne. Występują w kolorach brązowym lub czarnym, ich sierść jest gęsta, jedwabista, mają długie, wiszące uszy. Są to psy spokojne, łagodne, wytrzymałe. Początkowo używane w myślistwie, stąd potrzebują dużo ruchu. Nie nadają się na psy obronne z powodu swojego łagodnego charakteru, dlatego też w stosunku do dzieci są delikatne. Żyją ok. 12 lat.

A.

Reklamy