Dalmatyńczyk

Fot. Josh May/CC/flickr.com

Psy występują już na XIV-wiecznych malowidłach, początkowo używane były jako psy gończe, później obronne, a obecnie jako psy ozdobne i dekoracyjne. Są to psy radosne, lubiące kontakt z ludźmi, potrzebują dużo ruchu. Są przyjazne dla dzieci i bardzo towarzyskie. Psy tej rasy są białe, w małe cętki czarne lub brązowe. Szczenięta rodzą się białe, cętki pojawiają się po ok. 2 tygodniach. Rasa ta stała się bardzo popularna po wyprodukowaniu bajki Disneya pt. „101 dalmatyńczyków”.

Doberman

Fot. Xtrarradio/CC/flickr.com

Rasa powstała w XIX wieku w Niemczech, za jej twórcę uważa się hodowcę Louisa Dobermann. Wykorzystuje się je w celach obronnych i jako stróży. Są to psy nieufne w stosunku do obcych ludzi, agresywne, akceptują tylko jednego pana, są odważne i eleganckie. Psy wymagają konsekwentnego wychowania, podczas którego powinno się tłumić agresję, w innym przypadku psy mogą stać się bardzo bezwzględne. Najczęściej występują w umaszczeniu czarnym, rzadziej brązowym.

Dandie Dinmont Terier

Fot. Andreas Blixt/CC/flickr.com

Rasa pochodzi z Anglii i Szkocji, gdzie powstała w XVIII wieku. Początkowo wykorzystywane były jako psy myśliwskie, do polowań na lisy, wydry i borsuki. Są to uparte psy, żywe i towarzyskie, donośnie szczekają. Psy posiadają wydłużone ciało, o krótkich nogach, z charakterystycznym czubem na głowie. Występują w kolorach brązowym i szarym.

Duży szwajcarski pies pasterski

Fot. Swissy/CC/wikipedia.pl

Psy tej rasy początkowo używane były jako psy zaganiające w gospodarstwach rolników lub psy pociągowe, stróżujące, obronne i towarzysze wędrówek. Dziś są to psy ratownicze i rodzinne. Występują w trzykolorowym umaszczeniu, mają czarny grzbiet, łapy podpalane, a pierś białą. Są to psy przyjacielskie, łagodne, spokojne w stosunku do dzieci. Sierść nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji, ale za to psy potrzebują regularnych i bogatych w minerały posiłków.

A.

Reklamy