Eurasier

Fot. Martin Bischoff/CC/flickr.com

Rasa powstała w latach ’50 XX wieku ze skrzyżowania chow-chow ze szpicem niemieckim. Psy tej rasy występują w różnych kolorach: rudym, szarym, czarnym, mają sierść krótką i gęstą. Są to psy spokojne, czujne, nie hałasują bez potrzeby. Wierne swemu właścicielowi ale są wrogo nastawione do obcych. Psy nie lubią przymusu, łatwo jest go wychować, nadaje się do małego mieszkania, ale trzeba zapewnić mu dużo ruchu.

Elkhund czarny

Fot. andreasf/CC/flickr.com

Rasa pochodzi z Norwegii, psy tej rasy najczęściej wykorzystywane są w myślistwie, głównie do polowań na niedźwiedzie i łosie. Mają dobry węch, potrafią wyczuć zwierzęta z bardzo dużej odległości, nawet kilku kilometrów. Psy są całkiem czarne, czasami mogą mieć białe plamy na łapach i piersi. Sierść mają gęstą i szorstką. Są bardzo odważne i energiczne. W Polsce nie występują.

Elkhund szary

Fot. Sannse/CC/wikipedia.org

Rasa norweska, wykorzystywana przede wszystkim w myślistwie, głównie do polowań na łosie. Są to psy odważne, w porównaniu z elkhundem czarnym, psy odmiany szarej są bardziej samodzielne podczas polowań. Psy występują w różnych odcieniach koloru szarego. Czasem końcówki włosów mają kolor czarny. Nie nadają się do mieszkania, potrzebują dużo ruchu. Nie przepadają za wysoką temperaturą, występują głównie w Norwegii.

A.

Reklamy