Entlebucher

Fot. tö/CC/flickr.com

Rasa wywodzi się ze Szwajcarii, z doliny Entlebuch. Psy tej rasy są najmniejsze spośród czterech szwajcarskich psów pasterskich, do której to grupy należy entlebucher (poza nim jeszcze: duży szwajcarski pies pasterski zob. https://blogomojpies.wordpress.com/2011/12/10/rasy-psow-litera-d-cz-1/, appenzeller zob. https://blogomojpies.wordpress.com/2011/10/29/rasy-psow-litera-a/, berneński pies pasterski, opis tej rasy wkrótce, zaglądaj na naszego bloga). Są to psy odważne, niezależne, przywiązują się do właściciela, ale mogą być nieufne wobec obcych. Są czujne, mają dobry węch, pełnią często funkcję stróża domowego. Są trójbarwne, zwykle czarne z rudawym podpalaniem występującym na łapach, piersi i pysku, są średniej wielkości i bardzo aktywne, więc potrzebują dużo ruchu.

Epagneul Breton

Fot. Craig Pemberton/CC/wikipedia.org

Rasa pochodzi z Francji, jest bardzo popularna w Anglii i USA, w Polsce rzadko występuje. Pierwotnie i dziś psy tej rasy wykorzystywane są w polowaniach na drobne zwierzęta i ptaki. Są to psy energiczne, posłuszne, aktywne, potrzebują dużo ruchu. Lubią przebywać z ludźmi. Są to najmniejsze psy zaliczane do kategorii wyżłów. Żyją ok. 13 lat.

Fot. kopp38/CC/flickr.com

Epagneul pikardyjski (spaniel pikardyjski)

Fot. Pleple2000/CC/wikipedia.org

Rasa pochodzi z Francji, z okolic Pikardii, stąd też wzięła się nazwa tej rasy. Psy tej rasy pierwotnie wykorzystywane były do polowań na ptactwo tj. kaczki i bekasy. Dziś również psy używane są w myślistwie, ale występują także jako psy rodzinne. Są bardzo towarzyskie, wesołe, przyjazne w stosunku do innych zwierząt oraz dzieci. Psy mają dość długą sierść, gładką i czasami falistą. Występują w różnych kolorach: brązowym, czarnym, szarym.

A.