Hiszpański pies dowodny

Fot. SONNIPOEKA/CC/flickr.com

Nieznane jest pochodzenie tej rasy, istnieją hipotezy, że przodkami hiszpańskiego psa dowodnego były psy pochodzące z Afryki lub Węgier. Najpopularniejsza wersja mówi, że psy te zabrali ze sobą Tureccy kupcy i sprowadzili je do Hiszpanii. Psy wykorzystywane były do pilnowania owiec lub kóz, w polowaniach, do przynoszenia ryb lub sprzętu wędkarskiego, które wpadły do wody. Dziś psy pomagają w ratownictwie wodnym. Występują w trzech odmianach. Psy z linii Sierra są bardzo wysokie, silne, najczęściej w kolorach czarnym i ciemnobrązowym. Psy z  linii Marismeno występują w kolorze ciemnobrązowym, są niższe, ale za to dłuższe od psów z linii Sierra. Psy z linii Północnej występują w kolorze piaskowym, biało – czarnym lub brązowo – białym, mają sierść wełnistą i gęstą i najczęściej służą rybakom.

Hovawart

Fot. Mr-Truc/CC/flickr.com

Rasa pochodzi z Niemiec, nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „stróż podwórza”. W przeszłości psy tej rasy były wykorzystywane jako psy obronne i stróżujące. Dziś są to także psy ratownicze i pracujące z policją. W Polsce rasa nie jest zbyt popularna. Są to psy przyjazne dla dzieci, ale nieufne w stosunku do obcych, są uparte i niezależne. Wierne i towarzyskie, przywiązują się do rodziny, ale podporządkowują się tylko jednej osobie, z największym autorytetem. Nie nadają się do małego mieszkania. Są silne, odporne na warunki atmosferyczne, mają długą, gęstą sierść. Występują w kolorach czarnym, czarnym podpalanym i blond.

Harrier

Fot. By kimberley1979/CC/flickr.com

Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii, była znana już w XIII wieku. Początkowo używane były jako psy gończe do polowań na lisy i zające. Występują w umaszczeniu tzw. tricolor. Są to psy wesołe, żywe, aktywne. Raczej nie są psami do towarzystwa, potrzebują dużo ruchu, codziennych długich spacerów i możliwości wybiegania się. Są uległe i posłuszne. Żyją ok. 10 lat.

A.

Reklamy