Hawańczyk

Fot. Szabozs/CC/wikipedia.org

Rasa pochodzi z zachodnich wybrzeży rejonu Morza Śródziemnego, stamtąd została sprowadzona do Kuby, do Hawany. Stąd też rasa miała zaczerpnąć nazwę – hawańczyk, często też psy tej rasy nazywa się pieskami kubańskimi. Są to psy do towarzystwa, żywe, wesołe, lubiące kontakt z człowiekiem, nie potrzebują długich spacerów. Mają długą sierść, miękką, w kolorach: białym, kremowo – płowym, brązowym, brązowo – rudym i czarnym. Bardzo często psy należy czesać, w przeciwnym razem powstają trudne do usunięcia kołtuny.

Hokkaido (pies Ajnów)

Fot. Hello Lucy/CC/flickr.com

Rasa ta, według niektórych hipotez, wykorzystywana była przez Ajnów – pierwszych ludzi osiedlających się w Japonii. Psy służyły do polowań na lisy, niedźwiedzie i dziki. Podczas II wojny światowej psy wykorzystywano do przekazywania wiadomości, dziś występują jako psy stróżujące. Są odważne, bystre i niezależne, nieufne w stosunku do obcych i nadpobudliwe. Mają twardą i gęstą sierść, potrafią znieść przenikliwe zimno. Występują w kolorach: rudym, czarnym, białym, czarnym podpalanym, także w umaszczeniu pręgowanym.

Husky syberyjski

Fot. Vicki & Chuck Rogers/CC/flickr.com

Rasa pochodząca z północnej Syberii, od początku psy wykorzystywane były w myślistwie i jako psy zaprzęgowe, pokonywały dziennie nawet do 150 km. Dziś także są używane jako psy zaprzęgowe, ale też jako psy rodzinne. Są to psy niezwykle szybkie i wytrzymałe. U tej rasy występuje różnobarwność tęczówek, przykładowo jedno oko może być niebieskie, drugie brązowe. Występują w wielu kolorach: od białego do czarnego, najczęściej w kolorze szarym, rudym, łaciatym.

A.