Bloodhound (pies św. Huberta)

Fot. mikake/CC/flickr.com

Rasa ta należy do grupy psów gończych, psy tego typu występowały już w starożytności. Bezpośrednimi przodkami bloodhounda były psy gończe celtyckie używane do polowania. W średniowieczu psy zbliżone do tej rasy trzymane były w klasztorze św. Huberta w Ardenach, stąd też wzięła się druga popularna nazwa tej rasy – pies św. Huberta. Jeszcze słowo wyjaśnienia odnośnie nazwy – „blood” to w tłumaczeniu z języka angielskiego „krew”. Rasa ta potrafiła znakomicie tropić ranne i krwawiące zwierzęta. Dziś psy pełnią rolę psów do towarzystwa oraz psów tropiących przestępców. Są masywne, średniej wielkości, o jednolitym umaszczeniu w kolorze czarnym lub czekoladowym podpalanym. Uszy mają długie i zwisające. Sprawiają wrażenie mało energicznych i posępnych, ale to wrażliwe i serdeczne psy, są przyjazne dla innych zwierząt i nie lubią samotności. Rasę bloodhound spopularyzował Walt Disney – pies Pluto z komiksów to właśnie bloodhound.

Bullmastiff

Fot. Corpusdigitalis/CC/wikipedia.org

Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii z XIX wieku, powstała ze skrzyżowania mastiffa angielskiego i buldoga. Psy tej rasy pierwotnie pełniły funkcję psa obronnego i stróżującego, a także „psa leśniczego” jak go nazywano, dlatego że pomagał leśnikom tropić kłusowników. Są to duże psy, silne, wytrzymałe, inteligentne i pewne siebie, mają doskonały węch. Potrzebują konsekwentnego wychowania, gdyż dążą do dominacji. Są przyjazne dla dzieci i małych zwierząt, ale mogą być agresywne wobec innych psów. Lubią długie, spokojne spacery, nie lubią natomiast intensywnego biegania, obficie się ślinią i potrzebują dużej przestrzeni i sporo miejsca w mieszkaniu. Występują w umaszczeniu czerwonym lub pręgowanym z czarną maską.

Bulterier

Fot. Lilly M/CC/wikipedia.org

Rasa pochodzi z Anglii i powstała w wyniku skrzyżowania buldoga z terierem. Pierwotnie wykorzystywane były do walk z bykami, do łapania szczurów i jako obrońca, dziś są to psy do towarzystwa lub psy myśliwskie. Są to psy uparte, niezależne, wychowanie i wyszkolenie tej rasy jest trudne. Są agresywne w stosunku do innych psów, lubią starsze dzieci, ale trzeba zachować ostrożność i nie pozwalać im bawić się z małymi dziećmi. Podczas zabawy mogą przypadkiem ugryźć aż do krwi, ale nie robią tego specjalnie tylko nie znają swojej siły. Początkowo psy tej rasy występowały w kolorze jednolicie białym, później zezwolono na umaszczenie kolorowe z wyjątkiem czekoladowego i błękitnego. Są to psy silne, masywne, mają krotką sierść.

Basenji

Fot. Lester Public Library/CC/flickr.com

Jest to jedna z najstarszych ras na świecie, powstała około 5 tys. lat temu w Afryce. Wykorzystywane były w myślistwie i jako psy do towarzystwa. W ich ojczyźnie nazywa się je „podskakującymi psami” ze względu na fakt, że podczas polowań wyskakują  z wysokich traw sawanny, by sprawdzić co się dzieje wokół nich. Psy tej rasy są średniej wielkości, występują w umaszczeniu brązowym, czarnym podpalanym, z białymi łatami na piersi i ogonie. Niektórzy twierdzą, że swoim wyglądem przypominają młodego jelenia. Inni z kolei porównują je do kotów, ponieważ basenji myją się łapą jak koty. Są to psy wesołe, przyjazne dla dzieci, towarzyskie i eleganckie. Rzadko szczekają, wydając przy tym dziwny dźwięk zbliżony do gardłowego rechotu.

A.

Reklamy